Blog

Korona występuje w nominałach 1, 5, 10 oraz 20 koron w przypadku monet oraz 50, 100, 200, 500 i 1000 koron w formie banknotów. Do 2012 roku najmniejszą jednostką norweskiej waluty było øre (setne części korony), jednak zostało już wycofane z obiegu (Norwedzy mogli wymienić je na wyższe nominały do końca 2022 roku). Co ciekawe, nowe wzory banknotów są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie – na barwnych środkach płatniczych znajdują się elementy charakterystyczne dla Skandynawii m.in. W Norwegii, jak podają oficjalne dane, pracuje blisko 110 tysięcy Polaków.

  • Początek lat 90 – tych przyniósł powiązanie korony norweskiej z ECU, czyli Europejską Jednostką Walutową.
  • Otwory w monetach pełniły wówczas funkcję praktyczną, ludzie nie nosili ich bowiem w portmonetkach, lecz nawlekali na rzemyki.
  • Oprócz tego jest to kraj producentów statków oraz eksporter ryb.
  • Norwegia rzadko wybierana jest na kierunek wakacyjnych wyjazdów.
  • Niezależnie od tego, czemu się tam udajesz, koniecznie musisz pamiętać o wszystkich formalnościach i zdobyciu konkretnej wiedzy.
  • Na pewno jednak wybieranie pieniędzy z bankomatu nie powinno być podstawą pozyskiwania gotówki.

W czasie drugiej wojny światowej norweski bank centralny został w całości ewakuowany do Londynu, skąd aż do 1945 roku emitował walutę zwaną „koroną londyńską”. W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat korony norweskiej, a także jej aktualny kurs i garść porad. Nie od dziś wiadomo, że Norwegia przyciąga do siebie naszych rodaków. Dzięki temu coraz więcej wiemy na temat korony norweskiej, która jest główną walutą na skandynawskim rynku. Osoby, które chcą posiąść wiedzę na temat rynku walutowego, powinny zainteresować się również tą walutą, która jest ważniejsza niż nasz polski złoty, w przypadku międzynarodowego handlu. Jeśli jednak inwestujesz na rynku walutowym poprzez kontrakty CFD, z pewnością będziesz zainteresowany czynnikami, które mogą wpłynąć na wartość NOK w relacji do USD czy EURO.

Rejestracja Tavex ID

Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz tutaj. Głównym czynnikiem jest racjonalnie prowadzona gospodarka Norwegii, a także ogromne zasoby ropy naftowej. Te dwa elementy sprawiają, że kurs NOK nie jest poddawany zbyt dużym wahaniom. Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży).

Łódź wikingów, którą możemy dostrzec na nowym banknocie 100 NOK, to wizerunek jednego z najważniejszych norweskich zabytków archeologicznych. Przedstawia odnalezioną w 1879 roku “Łódź z Gokstad”, która zachowała się w bardzo dobrym stanie i dzisiaj stanowi część ekspozycji Muzeum Łodzi w Oslo. Okręt znaleziono podczas przekopywania kurchanu – w jego wnętrzu odnaleziono komorę grobową ze szczątkami wodza wikingów. Niektóre norweskie monety mają charakterystyczny otwór umieszczony w środkowej części.

waluta norwegia

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony norweskiej? Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony norweskiej w naszym kantorze internetowym. Podczas II wojny światowej kurs korony norweskiej powiązany był z marką niemiecką, a także w pewnym sensie z funtem brytyjskim, ponieważ Norweski Bank Centralny został przeniesiony do Londynu. Kurs NOK był z kolei zależny od ECU – europejskiej jednostki monetarnej, poprzedniczki euro. W 1994 roku Norwegowie odmówili wejścia do strefy euro, co zakończyło spekulacje dotyczące ewentualnej rezygnacji z NOK. Norweska gospodarka jest uzależniona od ropy naftowej i gazu ziemnego.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Otwory w monetach 1 oraz 5 NOK prawdopodobnie stanowią nawiązanie do tradycyjnych monet używanych w Skandynawii setki lat temu. Otwory w monetach pełniły wówczas funkcję praktyczną, ludzie nie nosili ich bowiem w portmonetkach, lecz nawlekali na rzemyki. Łódź wikingów przedstawiona na banknocie 100 NOK to jeden z najważniejszych zabytków Norwegii. Jest to słynny okręt z Gokstad, który obecnie można obejrzeć w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Korona norweska to oczywiście oficjalny środek płatniczy na terenie Norwegii. Warto jednak wiedzieć, że NOK posługują się również mieszkańcy terytoriów podległych temu państwu.

Odrębna waluta zapewnia niezależność, co stanowi jeden z głównych argumentów przeciwko dołączeniu do strefy euro. Wybierając się do Norwegii warto mieć ze sobą korony norweskie, jednak starajmy się nie przewozić zbyt dużych sum. Gotówkę można wybrać na miejscu, zarówno z bankomatów, jak i udać się w tym celu do jednego z banków. Przy wymianie waluty niekiedy możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości, więc warto taki dokument mieć przy sobie. Śledź kurs korony norweskiej na wykresie i obserwuj trendy.

Bankomaty na terenie państwa norweskiego znajdują się praktycznie wszędzie. Można je znaleźć zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach, również na obszarach wiejskich. Na terenie Norwegii można płacić kartami kredytowymi praktycznie wszędzie. Najpopularniejsze karty to przede wszystkim MasterCard, Visa czy American Express. Potrzebujemy plików cookie, abyśmy mogli ułatwić Ci odwiedzanie naszej witryny i korzystanie z naszych usług oraz w celu uzyskania informacji o sposobie korzystania z naszej witryny. Jest to konieczne, abyśmy mogli dostarczać spersonalizowane i aktualne treści.

Dzieci poniżej 3 lat są zwolnione z tego typu opłat, studenci oraz osoby starsze (powyżej 67, czasami 60 lat) płacą połowę ceny zwykłego biletu. Państwo dotuje turystykę oraz przejazdy autobusów na dłuższych trasach. Wynajem samochodu, by podróżować z miasta do miasta jest również wyjątkowo tani, oczywiście najlepiej kiedy cena najmu rozkłada się na kilka osób. Pod względem popularności na międzynarodowym rynku walutowym norweska korona zajmuje miejsce w pierwszej 20-tce. NOK została wprowadzona do obiegu w 1875 roku (Norwegia przystąpiła wówczas do Skandynawskiej Unii Monetarnej). Latarnię morską, żaglowiec, spienione morskie fale czy dorsza albo maskonura.

Waluta Norwegii – jaką walutę zabrać do Norwegii?

W trakcie drugiej wojny światowej kurs korony norweskiej był powiązany z marką niemiecką. Kurs NOK korespondował natomiast z europejską jednostką rozliczeniową , która była bezpośrednim poprzednikiem euro. Norwegia zrezygnowała jednak z przystąpienia do strefy euro i zachowała NOK jako własną walutę.

️ Jakie promocje na loty z Katowic do Norwegii znajdę w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

W przypadku, gdy zdecydujesz się na spekulację na tych parach walutowych nie możesz przejść obojętnie obok decyzji Banku Centralnego Norwegii. Jest to niezależna instytucja, która decyduje o kształcie prowadzonej polityki monetarnej. Dba o stabilność cen i wykorzystuje do tego narzędzie w postaci stóp procentowych. Nie ryzykuj, najpierw sprawdź opinie o Lexatrade Ważne również abyśmy byli czujni i obserwowali odczyty inflacyjne z tego kraju jak również inne dane makroekonomiczne, pokazujące w jakiej kondycji znajduje się norweska gospodarka. Korony w nazwie nie może też zabraknąć w przypadku kolejnego, omówionego przez nas, państwa skandynawskiego – Norwegii.

Aktualne oferty

Patrząc na 200 koron norweskich, zobaczymy dorsza i łódź rybacką, natomiast banknot o nominale 500 NOK ilustruje statek ratowniczy oraz platformę olejową na rewersie. Najwyższy banknot wysokości 1000 koron norweskich to wizerunek wzburzonego morza oraz horyzontu. Stare banknoty NOK ostatecznie zostały wycofane z obiegu w listopadzie 2020 roku. Powyższa tabela przedstawia proponowany kurs wymianykorony norweskiejkolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Zastrzegamy jednak, że kursy walut podane w artykule nie są zmieniane na bieżąco, a ostatnia aktualizacja treści miała miejsce w maju 2022 roku.

️ Czy rezerwując loty z Katowic do Norwegii, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

Podczas II wojny światowej, Norwegia była okupowana przez wojska hitlerowskie i NOK został wówczas związany z niemiecką walutą “Reichsmarką”. W tamtym czasie ewakuowany Norweski Bank Centralny do Londynu. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że Norwegom ciężko było ustabilizować swoją walutę.

Z tego też względu wymiana NOK/PLN nie stanowi obecnie żadnego problemu. Po dziś dzień badania w Norwegii wykazują, że jej mieszkańcy nie chcą większej integracji z Unią Europejską. Dziś udział gazu ziemnego i ropy naftowej w wartości norweskiego eksportu wynosi aż 57%. Taka sytuacja sprawia, że waluta norweska jest mocno uzależniona od eksportu tych surowców. Pamiętaj, że w dalszym ciągu możesz wymienić wycofane z obiegu waluty przez staragotowka.pl. Pomożemy Ci wymienić korony norweskie, jeny japońskie, marki niemieckie, liry, funty i wiele innych walut.

Walutą obowiązującą na terenie Norwegii jest korona norweska (NOK bądź Nkr). Dwie norweskie korony są równowartością jednego złotego. Rozwój technologiczny spowodował, że Norweski Bank wprowadził do obiegu nowe, lepiej zabezpieczone korony norweskie w drugim kwartale 2017 roku. Korona norweska według standardu ISO 4217 oznaczona jest kodem NOK, ale w kraju można spotkać się również ze skrótem „kr”. Popularnym określeniem jest też „øre”, odnoszące się do setnej części korony, mimo że została ona wycofana z obiegu i używa się jej jedynie w obrocie bezgotówkowym.

waluta norwegia

Norweska rezerwa emerytalna to blisko 1,0 bln USD – jest to niemal dwukrotność całego PKB Polski. Waluta Norwegii jest w dużej mierze uzależniona od cen ropy naftowej i dolara amerykańskiego. Nazwa “korona” pochodzi z 1875 roku, kiedy to Norwegia przystąpiła, wraz ze Szwecją i Danią do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Porozumienie Chiny czerpią korzyści gospodarcze ze swojej polityki COVID-19 przetrwało do 1914 roku, jednak nawet po jego rozpadzie, kraje w nim uczestniczące, zdecydowały się pozostać przy obowiązujących nazwach walut. Trzymając w ręku banknot nowej korony norweskiej radzimy zwrócić uwagę na nitkę zabezpieczającą formie paska”3D” z ruchomym obrazem, który powinien przebiegać z prawej strony banknotu.

Czy warto kupić koronę norweska?

Korona norweska jest postrzegana jako bezpieczna waluta, głównie dlatego, że Norwegia nie ma zadłużenia netto. Wcześniej korona była skorelowana z ceną ropy, chociaż ta korelacja zmniejszyła się wraz z odchodzeniem Norwegii od wydobycia ropy, ponieważ ropa naftowa i produkty rafineryjne stanowiły w 2018 r.

Każdy kraj utrzymał ją w swoim kraju, dodając jedynie drugi człon w nazwie, który precyzuje, o jakim kraju konkretnie mowa. Od tamtej pory sytuacja w Norwegii nie zmieniła się, oczywiście, jeśli chodzi o nazewnictwo, bo sam system monetarny ewoluował. Niektóre sklepy, zarówno większe, jak i te mniejsze, nie zawsze jednak Square Wzrost sprzedaży na Pandemii Napędzany Boom dla Gotówka App akceptują wyżej wymienione karty kredytowe. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto bezpośrednio zapytać sprzedawcę o możliwość płatności tym środkiem. Dokonując płatności kartą niekiedy możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość – wówczas warto mieć ze sobą dowód osobisty bądź paszport.

Spadki cen ropy to często powód spadku wartości norweskiej waluty. Dla gospodarki tego skandynawskiego kraju szczególne znaczenie ma Norweski Szelf Kontynentalny. Potencjał w zasobach leży jeszcze w nierozpoznanych złożach znajdujących się na Morzu Barentsa. Na jej notowania wpływa uzależnienie gospodarki od eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego.

Stosowanie płatności bezgotówkowych jest tam praktyką powszechną, a mieszkańcy korzystają z tej możliwości wszędzie. Do obsługi kart debetowych lub kredytowych przystosowane są nie tylko takie miejsca jak sklepy czy hotele, ale również muzea, budynki użyteczności publicznej, a nawet… płatne toalety. Przed wyjazdem upewnij się jedynie, że posiadane przez ciebie karty będą odpowiednie podczas realizowania zagranicznych transakcji. Jeśli tak, nie będziesz miał kłopotu, żeby płacić w Norwegii. Korona, jeszcze bez dodatkowego przedrostu w nazwie, powstała w 1875 roku, gdy Norwegia przystąpiła do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Porozumienia przestało istnieć po I wojnie światowej, ale korona jako taka nie zniknęła.

I tak właśnie w kolejnych latach kurs NOK był połączony z funtem brytyjskim (1926 r.), ale już 2 lata później wrócił do złota. Norwegia nie należy do krajów znajdujących się w Unii Europejskiej dlatego też w kraju nie płaci się walutą euro. Do dziś mamy więc koronę norweską , koronę duńską oraz koronę szwedzką . W czasie II wojny światowej kurs korony norweskiej powiązany był z marką niemiecką oraz, pośrednio, z funtem brytyjskim. Z kolei na początku lat ’90 norweska waluta była zależna od ECU , czyli poprzedniczki euro.